Eesti English Русский

INFOKS


Mesi

Peamised mee koostisosad on lihtsuhkrud glükoos ning fruktoos 75%. Lisaks sisaldab mesi mineraalsooli, happeid, eeterlikke õlisid, biostimuleerivaid aineid, vitamiine, looduslikke värvaineid ja fütontsiide, kokku enam kui 400 keemilist komponenti. Kuna meesuhkrud on 90% ulatuses lihtsuhkrud, omastab organism mett jäägitult, taastades kiiresti energiavarud. Kilogramm mett annab energiat 2,5 korda rohkem kui sama kogus liha. Mees on mitmesuguseid antibiootilisi aineid, mis hävitavad haigusi tekitavaid baktereid ja hallitusseente eoseid.

Mee säilitamine.

Mesi säilib korralike tingimuste juures aastaid, kiirelt rikneb vaid valmimata mesi, selle raskemad koostisosad vajuvad anuma põhja ning pinnale jääv vedelam osa läheb käärima. Suure hügroskoopsuse tõttu imab mesi endasse õhuniiskust, seepärast peavad säilitusanumad olema hermeetiliselt suletavad, päikesekiirguses hävivad aga ensüümid, vitamiinid ja antibakteriaalsed ained. Kuigi miinustemperatuuride puhul mesi ei kristalliseeru, ei tohi seda panna sügavkülmikusse, sest nii hävinevad vitamiinid ja aminohapped. Kõige paremini säilitab mesi omadused kuivas ja pimedas, õhutemperatuuril 4-8 kraadi, sellistes tingimustes langeb mee bioloogiline aktiivsus 50% võrra alles 20 aasta jooksul. See et mesi mõne aja möödudes kristalliseerub, on normaalne nähe.

Mee liigid

 
Õiemesi võib olla kas ühelt taimeliigilt kogutud ehk monofloore, või mitmetelt erinevatelt taimeliikidelt kogutud ehk polüfloorne mesi. Eesti taimestiku mitmekesisuse tõttu on enamik looduslikelt aladelt korjatud mesi polüfloorne ja seega rikkalik erinevate taimede tervist tugevdava ja haigusi ennetava toimega.     
Peamised meeliigid on:
  • Pärnaõiemesi - suurepäraste raviomadustega, õrnkollane, peenekristalliline. 
  • Pajumesi- veidi mõrkjas pajule omase lõhnaga, kuldkollane, kristaliseerunult suureteraline.
  • Pajulillemesi -  suurepäraste raviomadustega, sobiv suhkruhaigetele, heledamapoolne, kergelt hapukas, kristalliseerub aeglaselt.                                                   
  • Ristikumesi - heade raviomadustega, värvitu, peaaegu läbipaistev, kristalliseerunult valge, kerge ristikheina lõhnaga, meenutab rasva.      
  • Kanarbikumesi- mesi on tugeva lõhna ja veidi mõrkja maitsega, suure mineraalainete ja valgurikas, kanarbikumesi ei kristalliseeru, punakaspruun.                                    
  • Võilillemesi - tugeva lõhna ja teravamaitseline, kuldkollane, sitke, kristalliseerub kiiresti. 
  • Mesikamesi - meeldiva maitsega, hele, kerge roheka varjundiga, kristalliseerunult valge.  
  • Rapsi mesi -  väga hele, kristalliseerunult valge ja kõva mistõttu müüakse reeglina kreemja meena, kipub minema kergesti käärima. Sobiv pagaritööstusesse.                  

«
»